Jak wybrać lampę do jadalni lub otwartej kuchni?

0
2480
lampy wiszące w kuchni i jadalni w stylu skandynawskim

Głównym rolą lampy do jadalni jest dokładne oświetlenie stołu. Przy nim najczęściej toczy się towarzyskie życie rodziny – spożywanie wspólnych posiłków, rozmowy i rodzinna rozrywka.

nowoczesna lampa szynowa

Jest to cel o tyle trudny, że jadalniane stoły często bywają naprawdę duże. Nie ulega więc wątpliwościom, że nie każda lampa poradzi sobie z tym ambitnym zadaniem.

Poza praktycznym aspektem i funkcjonalnością, ogromnie ważna jest także jej stylistyka. Lampa powinna tworzyć harmonijne połączenie z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Dzięki temu przestrzeń pomieszczenia będzie spójna i pełna spokoju, co w przypadku jadalni jest niezwykle ważne.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać wybierając lampę do jadalni.

Jaka lampa nad stołem w kuchni?

lampa wisząca Clava do kuchni

Nad stołem w jadalni najlepiej sprawdzi się lampa kloszowa o regulowanej wysokości. Dzięki praktycznej regulacji unikniesz efektu oślepienia lub zasłonięcia którejkolwiek z osób siedzących przy stole.
Ważne, aby lampa miała przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole żarówki.
Ma to szczególne znaczenie, jeśli używamy stołu z błyszczącym (np. szklanym blatem). Taka powierzchnia posiada bowiem wysoki współczynnik odbicia światła.

Jeśli szukasz lampy, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również stylowa, postaw na niebieską DUB Dreizehngrad. Taki model będzie wyglądał najlepiej w przytulnej kuchni, urządzonej w jasnych barwach.
Coraz częściej praktykowane staje się umieszczenie lampy wiszącej bardzo nisko, niemal nad samym stołem. Dzięki temu można zastosować światło o mniejszej mocy, a przestrzeń zyskuje pełen intymności, przytulny klimat.
Aby lampa należycie spełniła swoją funkcję, refleksy świetlne powinny padać na całą powierzchnię stołu. Jeśli ma on szerokość do 120 cm, zawieś lampę 60 cm nad blatem. Jeśli stół jest szerszy – nawet 90 cm nad nim.

Kształt stołu w jadalni a oświetlenie

Do okrągłego stołu dobierz jedną sporą lampę o okrągłym kształcie. Jeśli Twój stół ma prostokątny lub kwadratowy kształt, umieść nad nim kilka mniejszych lamp, powieszonych obok siebie. Ciekawy efekt osiągniesz umieszczając nad prostokątnym stołem jedną długą lampę, która wspaniale podkreśli jego design.
Aby powierzchnia stołu była oświetlona równomiernie, a jego otoczenie pozostawało w półcieniu, wybierz model z przysłoniętą od dołu matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło. Ważne, aby konstrukcja lampy była również zamknięta od góry.

Lampa a rozkładany stół w jadalni

stylowa lampa w kolorze mosiądzu

Jeśli jadalniany stół często zmienia miejsce lub jest rozkładany, warto postawić na niestandardowe rozwiązania.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie 1 lub 2 lampy o ruchomych ramionach. Dzięki nim będziesz w stanie oświetlić przestrzeń stołu, bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajduje. Lampy o ruchomych ramionach świetnie sprawdzą się również w niewielkich wnętrzach, w których nie ma miejsca na większą ilość źródeł światła.
W przypadku mobilnego stołu, strzałem w dziesiątkę może się również okazać umieszczenie dużej lampy pod samym sufitem. Nawet jeżeli stół nie znajdzie się w jej osi, nie będzie to właściwie zauważalne.

Fot. zdjęcia głównego: Marcin Ratajczak, Proj.: mode:lina