Kinkiety dziecięce do pokoju dziewczynki lub chłopca

0
2479
Lights My Love - lampy

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada również do urządzenia słodkiego, dziecięcego pokoiku. Oprócz funkcjonalnych i bezpiecznych mebli, efektownych dodatków czy zabawek, należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie, przy którym dziecko będzie mogło się bezpiecznie bawić, a wieczorem wyciszyć i przygotować do snu. W roli takiego delikatnego oświetlenia dobrze sprawdzają się kinkiety.

Bezpieczne oświetlenie dziecięce

Nie chodzi tu tylko o jakość światła czy stylistykę, ale też o bezpieczeństwo malucha. Dzieci bardzo często nie chcą zasypiać w zupełnej ciemności, delikatne światło włączone jest nawet przez całą noc. Lampa stołowa czy lampa podłogowa mogłaby okazać się przeszkodą w nocnych wycieczkach do pokoju rodziców. Lampkę stołową z łatwością można strącić, a o lampę podłogową można się potknąć, może też przeszkadzać w ciągu dnia, w trakcie zabawy na podłodze. Lepiej unikać takiego ryzyka, więc kinkiet to rozwiązanie idealne.

biały kinkiet z ptasich piór do pokoju dziecięcego - aranżacja
Kinkiet Eos Up

Jaki kinkiet wybrać dla dziecka?

Do pokoiku najmłodszej pociechy warto wybrać kinkiet z całkowicie przysłoniętym kloszem, który dokładnie będzie rozpraszał światło i nie będzie raził w oczy. Tutaj doskonale sprawdzi się kinkiet z serii Eos Light – Eos Up, ten model pięknie prezentuje się w pokoikach urządzonych w jasnych, pastelowych barwach. Jeśli pokój zaaranżowany jest w mocnych i wyrazistych barwach, lepiej postawić na nieco bardziej stonowane oświetlenie, na przykład lampę Altea. Jeśli kinkiet ma być włączony przez całą noc, warto wybrać lampę z delikatnym, dekoracyjnym światłem, taki jak model Soft lub Delicate.

W pokoju starszego dziecka można postawić na nieco bardziej nowoczesne i designerskie modele, które niekoniecznie muszą mieć całkowicie przysłonięte żarówki. Tutaj można wybrać model z punktowym światłem, które rozświetli delikatnie przestrzeń przy łóżku, ale posłuży także podczas wieczornego czytania bajki. Tutaj sprawdzą się modele, takie jak Pure, Linea – model z wbudowanym ściemniaczem umożliwiającym regulację natężenia światła lub Ball – klosz przymocowany jest do podstawy za pomocą magnesu i z łatwością można go regulować.
Jeśli w pokoju dziecięcym mocno widoczny jest motyw lub kolor przewodni, który chcesz zachować w każdym detalu, mamy na to idealny sposób – nowoczesne kinkiety z gipsu. Ich oferta jest bardzo szeroka. Modele takie, jak Rio, Parma czy Toko mają różne kształty i wielkości. Wyposażone są w różne rodzaje światła, więc każdy wybierze spośród nich kinkiet idealny do pokoju swojego malucha, ale co najważniejsze, wszystkie te kinkiety wykończone są w białym gipsie, który można samodzielnie pomalować na dowolnie wybrany kolor, można też pomalować go w ulubione postaci z bajek maluszka, w samochodziki, zwierzątka lub kolorowy wzór, np. nawiązujący do tapety czy do mebli. Tutaj możliwości nie ma końca.

Rodzaj światła w pokoju dziecięcym

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka należy pamiętać też o aspektach technicznych, takich jak jasność światła, czy jego barwa. Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, przy którym maluch bawi się czy odrabia lekcje, powinno być one jasne i wyraźne, o chłodniejszej barwie, przy której łatwiej się skupić i skoncentrować na dłuższy czas. Jeśli jednak wybieramy kinkiet, który ma służyć, jako światło wieczorne, powinno stawiać się na delikatne światło o ciepłym zabarwieniu (2700K-3300K), przy takim świetle łatwiej jest się zrelaksować i wyciszyć, dużo szybciej uda się też przy nim zasnąć. Pamiętajmy, by wybierając lampę z otwartym kloszem, należy ustawić go tak, by nie raził w oczy zasypiającego dziecka.
Wybierając kinkiet pamiętaj też o tym, że nie musi on stanowić kompletu z pozostałymi elementami oświetlenie w pokoju. Oczywiście jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale w oświetleniu nie trzeba bać się zamieszania. Najważniejszą zasadą jest to, by każda lampa posiadała jeden punkt wspólny, który scali całe oświetlenie.