Nowoczesne oświetlenie sufitowe – gdzie się sprawdzi?

0
2112
lampy nowoczesne do domu

Salon to bardzo często domowe centrum dowodzenia. To tutaj spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, bawimy się z rodziną. To dlatego, tak ważne jest, by to pomieszczenie było dobrze oświetlone. Rozmieszczenie lamp powinno zostać zaplanowane już w fazie projektu wnętrza, tak by uniknąć później nieprzyjemnego kucia ścian lub nieestetycznego kabla wijącego się po pokoju. To właśnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu, salon może w pełni spełniać wszystkie swoje funkcje.

Co do nowoczesnego salonu

Styl nowoczesny charakteryzuje się przede wszystkim eleganckim minimalizmem, umiarem oraz umiłowaniem prostych, geometrycznych form pełnych harmonii. Koła, kwadraty czy elipsy, doskonale sprawdzają się we współczesnych salonach.

Jeśli chodzi o materiały, które wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach, najczęściej jest to szkło, metal i tworzywa sztuczne. To częste wybory nie tylko ze względu na estetykę, ale także na funkcjonalność. Są to materiały, które bardzo łatwo zachować w czystości, a to również jest bardzo ważne w nowoczesnych aranżacjach.

Oświetlenie sufitowe to nie wszystko

I o tym warto pamiętać. Salon oświetlony wyłącznie lampami sufitowymi będzie wyglądał na płaski i bez wyrazu, a tego byśmy nie chcieli. Ważne jest, by w salonie zaplanować kilka źródeł światła, którymi będzie można manewrować według potrzeb. Oświetlenie strefy relaksu, oświetlenie strefy jadalnej, a także oświetlenie zadaniowe, na przykład potrzebne do czytania czy pracy przy komputerze. Salon to miejsce, w którym można wykorzystać nie tylko lampy sufitowe, ale też podłogowe i stołowe. Do oświetlenia dodatkowego odpowiednie są z kolei kinkiety. Nie warto więc ograniczać się do jednej lampy. Ważne jest również to, żeby nie popaść w pułapkę kompletowania. Lampy w salonie nie muszą być identyczne! Każda ze stref może być oświetlona w inny sposób. Ważne jedyne, aby pamiętać, by każda z lamp miała wspólny mianownik, który będzie spajał całą aranżację. Wtedy z pewnością salon będzie miejscem, w którym z chęcią będziesz spędzać czas nie tylko Ty, ale też Twoja rodzina i znajomi.

Jadalnia z nowoczesnymi lampami

Aranżujesz swoją nowoczesną jadalnię i właśnie szukasz lampy idealnej do Twojego wnętrza? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Współczesne aranżacje to przede wszystkim funkcjonalność, minimalizm i harmonia. Właśnie dlatego, dzisiaj skupimy się na nowoczesnych lampach w ponadczasowych i niezwykle uniwersalnych odcieniach bieli i czerni. Oba kolory od lat zachwycają swoją nietuzinkową elegancją. Dają poczucie ładu, a przy tym są bardzo wyraziste i niebanalne. Doskonałe do nowoczesnych wnętrz.

Zastanów się, czego oczekujesz od oświetlenia w jadalni. Czy chcesz oświetlić tylko stół czy może potrzebujesz też światła dodatkowego? Kinkiety, lampy stołowe lub podłogowe. Możliwości jest wiele.
Pamiętaj też, że jadalnia bardzo często połączona jest z innym pomieszczeniem, zazwyczaj z kuchnią bądź z salonem. Aranżację tych wnętrz również musisz wziąć pod uwagę. Cała przestrzeń powinna zostać zaaranżowana w podobnym stylu, a lampy w niej wykorzystane, może nie muszą być kompletem, ale dobrze jeśli mają jakąś cechę wspólną.