Jak ładnie i dobrze oświetlić dom

0
1983
lampy salon

Wykańczanie swojego domu potrafi zmęczyć. Każdy detal chciałoby się przemyśleć i dopracować. Każdy mały szczegół wydaje się szczególnie istotny. A co, jeśli powiem Ci, że to wszystko na nic, jeśli nie pomyślisz o odpowiednim oświetleniu? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet najpiękniejsze meble i dodatki mogą wyglądać nijako, jeśli nie oświetlisz ich odpowiednim światłem? Złe natężenie czy kolor światła mogą całkowicie zaburzyć odbiór aranżacji, dlatego warto dwa razy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej lampy. 

Jakie światło wybrać

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie lampy Ci się podobają, zastanów się, gdzie chcesz je powiesić. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy kolor i moc światła, którą musisz wybrać. Światło i oświetlenie do domu to dosyć złożony proces. Nie w każdym pomieszczeniu możesz użyć takich samych lamp, dlatego wszystkie pokoje musisz przemyśleć osobno. W sypialni światło musi być jasne i chłodne, by łatwiej było wykonać codzienną toaletę. W sypialni z kolei należy postawić na światło ciepłe, lekko żółte i zdecydowanie słabsze. Częstym błędem jest prześwietlanie sypialni. W końcu to miejsce do odpoczynku, nie trzeba doświetlać go tak samo, jak biura. No właśnie, gabinet to miejsce, które wymaga bardzo dużo jasnego światła, podobnie jak kuchnia, w której także należy zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie stołu, blatów i innych przestrzeni roboczych. 

Jak oświetlić kuchnię

Z uwagi na to, że to właśnie kuchnia jest sercem domu, jej poświęcę nieco więcej uwagi. Po pierwsze światło w kuchni powinno być neutralne. Jedyna lampa z ciepłym światłem może znajdować się bezpośrednio nad stołem, ewentualnie wyspą kuchenną, jeśli jesz przy niej posiłki. Pozostałe lampy pozostaw w neutralnej lub chłodnej tonacji. Po drugie pamiętaj o tym, że światło musi padać na blaty, tak by łatwiej było Ci przygotowywać posiłki. Lampa na środku kuchni nie wystarczy. Potrzebne będą dodatkowe kinkiety, reflektory sufitowe lub lampy wisząca. Jeśli zastanawiasz się, jak ładnie i praktycznie oświetlić lustro, sprawdź przykładowe aranżacje lamp do kuchni, których nie brakuje w internecie. To na pewno pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.